Kontrast
Czcionka
aktualności

Prace parlamentarne nad ustawą

Pierwsze czytanie ustawy, które odbyło się w sejmowych komisjach 20 lipca 2021, rozpoczęło prace polskiego parlamentu nad treścią przepisów o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Pochylą się nad nim posłowie i senatorowie, zgodnie z procesem legislacyjnym. Projekt dokumentów Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście przekazał na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek 7 lipca 2021, zgodnie z deklaracją z 2018 roku o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Grafika przedstawiająca widok na Pałac Saski od strony Ogrodu Saskiego. Na pierwszym planie fontanna i rzeźba.

USTAWA OPUBLIKOWANA W DZIENNIKU USTAW

24 sierpnia 2021 roku w Dzienniku Ustaw RP ogłoszono Ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz. U. z 2021 r. poz. 1551). Był to ostatni etap procesu legislacyjnego ustawy.

PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ O ODBUDOWIE PAŁACU SASKIEGO

15 sierpnia 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim, w Sali Orderu Orła Białego. Wzięli w niej udział m.in. Marszałek Sejmu, Premier, ministrowie Kancelarii Prezydenta i przedstawiciele zespołu, który opracowywał projekt ustawy, w tym dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. Symboliczne podpisanie gotowego aktu prawnego w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej praktycznie kończy proces legislacyjny.

SEJM PRZYJĄŁ WIĘKSZOŚĆ POPRAWEK SENATU

11 sierpnia 2021, na 36. posiedzeniu Sejmu, po wysłuchaniu sprawozdania Komisji Kultury i Środków Przekazu o uchwale Senatu, posłowie przyjęli większość zaproponowanych przez Senat poprawek do ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta RP.

SENAT UCHWALIŁ USTAWĘ O INWESTYCJI W ZAKRESIE ODBUDOWY PAŁACU SASKIEGO

6 sierpnia 2021, trzeciego dnia 28. posiedzenia Senatu RP X kadencji, senatorowie uchwalili Ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Za głosowało 49 senatorów, 34 było przeciw, 15 wstrzymało się od głosu.

PIERWSZE CZYTANIE USTAWY W SENACIE

3 sierpnia 2021 odbyło się pierwsze czytanie uchwalonej przez Sejm w dniu 23 lipca 2021 r. ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Druk nr 464 skierowano do dalszych prac.

SEJM UCHWALIŁ USTAWĘ O INWESTYCJI W ZAKRESIE ODBUDOWY PAŁACU SASKIEGO

23 lipca 2021, trzeciego dnia 35. posiedzenia Sejmu IX kadencji, posłowie w III czytaniu uchwalili ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Za uchwaleniem ustawy głosowało 234 posłów, 173 było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu. Po piątkowej decyzji dokument trafi pod głosowanie w Senacie.

PIERWSZE CZYTANIE USTAWY W SEJMIE

20 lipca 2021 w sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie ustawy, którą 7 lipca Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście przekazał na ręce Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Projekt dotyczy przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Druk nr 1388 skierowano do dalszych prac.

WIZUALIZACJA PAŁACU SASKIEGO

Sto lat po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, można zobaczyć jak będzie wyglądał odbudowany Pałac Saski wraz z kompleksem towarzyszących mu budynków. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do obejrzenia wyjątkowego filmu ukazującego odmieniony plac Piłsudskiego z wizualizacją brył Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.

Krótki film pokazuje kompleks budynków z perspektywy jednego z symboli tego miejsca – Grobu Nieznanego Żołnierza. W arkadach Pałacu Saskiego w 1925 roku odsłonięto pomnik upamiętniający wszystkich polskich żołnierzy poległych w walce o niepodległą Polskę. Głównymi bohaterami filmu są żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego uczestniczący w tradycyjnej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Towarzyszą im mieszkańcy Warszawy i turyści, którym budynki zachodniej pierzei placu Piłsudskiego będą służyły w przyszłości.

Kompleks nowych budynków w przyszłości połączy funkcje reprezentacyjne z użytkowymi. W Pałacu znajdą swoje siedziby między innymi Senat RP i Wojewoda Mazowiecki. Nie zabraknie również przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i rozrywkowej dla mieszkańców Warszawy i turystów. Zaplanowano również ekspozycję zabytków znajdujących się w miejscu prac: odkopane podziemia Pałacu będą dostępne dla zwiedzających jako element ścieżki edukacyjnej o historii Warszawy, a Grób Nieznanego Żołnierza wkomponowany zostanie w kolumnadę nowego Pałacu Saskiego, zachowując jednocześnie swoją funkcję upamiętniającą.

PAŁAC SASKI – PERŁA PLACU PIŁSUDSKIEGO

Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej były w latach międzywojennych integralną częścią placu Piłsudskiego, jedną z ważniejszych wizytówek Warszawy oraz symbolem odzyskania Niepodległości. To tu kryptolodzy rozszyfrowali bolszewickie kody podczas wojny 1920 roku i tu rozpracowano niemiecką Enigmę. W kolumnadzie Pałacu w 1925 roku umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza.

W Pałacu Brühla urzędowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a w samym Pałacu – Sztab Wojska Polskiego i Biuro Szyfrów. Pałac wraz z placem Saskim, przemianowanym w 1928 roku na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, był świadkiem wielu znaczących przemian Polski po 1918 roku i stał się jednym z symboli Niepodległej i walki o wolność. To jego status i znaczenie dla Polaków spowodowały, że został zburzony przez nazistów 77 lat temu, podczas kończącej się już II wojny światowej.

Zdjęcie przedstawiające dzieci biegnące za piłką przy fontannie w Ogrodzie Saskim. W tle komputerowo dodana kolumnada Pałacu Saskiego w przedwojennej formie. Na górze napis odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie.

Wstępne plany odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej przewidują zakończenie prac jeszcze przed 2030 rokiem.

Źródło: niepodlegla.gov.pl

aktualności

Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza

Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza. Czym jest monitoring geodezyjny? Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega […]

Konferencja „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny” w Katowicach

8 kwietnia 2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny”. Organizatorem wydarzenia było Centrum Badawcze Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego wspólnie z Muzeum Śląskim, Głównym Instytutem Górnictwa oraz Szkołą Główną Handlową. Celem konferencji było pochylenie się nad wpływem zabytków nieruchomych na aspekty […]

Zabytkowe mury Pałacu Saskiego zadaszone

W marcu 2024 r. zakończyły się prace związane z budową zadaszenia nad zabytkowymi piwnicami Pałacu Saskiego. Tym samym pozostałości pałacowych murów zyskały ochronę przed niekorzystnym wpływem opadów atmosferycznych na obszarze ponad 2100 m2. Dwie niezależne metalowe konstrukcje z pokryciem z membrany PVC wykonała firma Protan Elmark. Budowa zadaszenia nad reliktami Pałacu Saskiego Odsłonięte w ramach […]

Badania archeologiczne na terenie Pałacu Brühla – sezon 2023

Za nami pierwsze badania archeologiczne na terenie dawnego Pałacu Brühla. W ciągu pół roku prac znaleziono i zinwentaryzowano niemal 10 tysięcy obiektów pochodzących z różnych okresów funkcjonowania pałacu. Jednocześnie badania archeologiczne pozwoliły skonfrontować dane historyczne na temat planu Pałacu Brühla ze stanem faktycznym, odkrywając nieznane wcześniej losy tego miejsca. Choć prace objęły już obszar ponad […]
Pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego oraz obok nowe bloki betonowe będące elementem konstrukcji zadaszenia reliktów. W tle dwa dźwigi - większy, żółty z wyższym wysięgnikiem po lewej stronie i mniejszy pomarańczowy po prawej. Za dźwigami po prawej stronie powstająca metalowa konstrukcja zadaszenia, po lewej za ogrodzeniem fragment Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego

Trwa budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Powstające na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 konstrukcje pozwolą ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na szczególny charakter historycznej i reprezentacyjnej przestrzeni pl. Piłsudskiego oraz zapisy ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, cały […]

Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii

Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz […]
Wielokolorowa grafika, niebieskie cyfry "2024", białe "32" i napis "FINAŁ AUKCJE" (litery pomarańczowe, żółte i różowe" oraz czerwone serce z białym napisem "wielka orkiestra świątecznej pomocy"

Gramy z WOŚP: zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. W tym roku wylicytować można również ekskluzywny spacer wokół piwnic Pałacu Saskiego. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą będzie miał okazję zobaczyć z bliska historyczne mury i dowiedzieć się więcej o procesie odbudowy. Pałac Saski na aukcji WOŚP Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już […]

2023: podsumowanie działań Pałac Saski sp. z o.o.

Minęły dwa lata odkąd ruszyła inwestycja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, realizowana w oparciu o przyjętą przez Sejm i Senat ustawę z 11 sierpnia 2021 r. Po odsłonięciu reliktów piwnic Pałacu Saskiego przyszedł czas na archeologiczne eksploracje terenu Pałacu Brühla. Owocem pierwszego etapu badań na tym obszarze […]

Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?

Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie […]

Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne […]