- Kontrast
- A
- A
- Czcionka
- A
- A
- A
O spółce
Przedmiotem działalności Spółki Celowej jest przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, w tym wykonywanie zadań inwestora w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.
Działalność Spółki i realizację inwestycji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.
![]() | ![]() |
Jan Edmund Kowalski - Prezes
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku Politologia oraz Podyplomowych Studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu mediacji i negocjacji. Ukończył studia MBA na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie promocji i marketingu.
W latach 2012–2017 kierował Działem Komunikacji i Promocji Narodowego Centrum Kultury, gdzie był odpowiedzialny za kształtowanie wizerunku instytucji oraz wsparcie promocyjne projektów własnych i wspieranych przez NCK. W latach 2017 – 2021 był Dyrektorem Biura Programu „Niepodległa”, państwowej instytucji kultury odpowiedzialnej za koordynację obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości poprzez realizację Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Robert Cicirko – Wiceprezes do spraw finansowych
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku Rachunkowość oraz studiów podyplomowych z zakresu Controllingu i Zarządzania Finansami Przedsiębiorstw. Uzyskał Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów oraz ukończył studia MBA na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 2011–2016 był Kierownikiem Finansów, a następnie Dyrektorem Controllingu spółek znajdujących się w nadzorze właścicielskim Agencji Rozwoju Przemysłu. W latach 2016-2021 zasiadał w zarządach polskich i międzynarodowych spółek kapitałowych, w tym spółek należących do Grup Kapitałowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, pełniąc m.in. rolę Szefa Controllingu, Dyrektora Finansowego czy Dyrektora Zarządzającego.
Robert Bernisz – Członek Zarządu
Absolwent studiów menadżerskich Szkoły Głównej Handlowej oraz Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim oraz MBA w Collegium Humanum w Warszawie.
W latach 2004-2019 pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W okresie 2008-2012 pełnił funkcję zastępcy Kanclerza uczelni ds. technicznych i był odpowiedzialny za nadzór i koordynację procesów inwestycyjno-remontowych uczelni, w tym prac finansowanych ze środków UE. W latach 2012-2019 sprawował funkcję Kanclerza gdańskiego ASP. W latach 2010-2017 prowadził wykłady na studiach podyplomowych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, z zakresu Zrządzania Zasobami Nieruchomości. Od roku 2021 pełni funkcję Kierownika Biura Innowacji w Przestrzeni Akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Programu Wieloletniego Uniwersytetu Warszawskiego, nadzorując pracę biura w zakresie projektowania oraz przygotowania inwestycji do realizacji we współpracy z architektami oraz biurami projektowymi.
prof. Rafał Wiśniewski
dr hab. Małgorzata Podrecka
dr Grzegorz Kłoczko
Robert Chmielarczyk
Michał Olszewski
Michał Pelczarski
Pałac Saski Sp. z o. o.
ul. Marszałkowska 142
00-061 Warszawa
NIP 5252889493
KRS 0000940597
REGON 520764410
Kapitał zakładowy 2 000 000,00 zł
Sąd Rejonowy dla M. St. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS 0000940597
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej – prace przygotowawcze.
Darowizny na odbudowę Pałacu Saskiego
Marzenia o odbudowie majestatycznej zachodniej pierzei warszawskiego placu Piłsudskiego, czyli Pałacu Saskiego, Pałacu Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej, nabierają realnych kształtów. By wspomóc prace i razem odbudować to, co nigdy nie powinno zostać zburzone, zapraszamy do włączenia się we wspólną odbudowę symbolu naszej historii poprzez darowiznę, której wpłatę można odliczyć od podatku.
Jak wpłacić darowiznę na odbudowę Pałacu Saskiego
By przekazać darowiznę, wystarczy dokonać przelewu na specjalne konto przeznaczone do celów zbiórki publicznej:
Pałac Saski Sp. z o.o.
ul. Marszałkowska 142
00-061 Warszawa
Konto PKO BP: 30 1020 1097 0000 7402 0824 6680
Kwotę darowizny na rzecz odbudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego można odliczyć od podatku w przypadku, gdy rozliczamy dochody opodatkowane według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Należy jednak pamiętać, że suma darowizn, które chcemy odliczyć, nie może przekroczyć 6% dochodu. Przy rozliczeniu podatku prawo do ulgi należy odpowiednio udokumentować poprzez dowód wpłaty na podany rachunek bankowy spółki.
Podstawa prawna darowizn na rzecz odbudowy
Możliwość wpłaty darowizn wynika bezpośrednio z ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz.U. 2021 poz. 1551). Zgodnie z dokumentem, przychodami spółki celowej Pałac Saski sp. z o.o. mogą być nie tylko dotacje celowe czy inne przychody z działalności, ale również darowizny, spadki i zbiórki publiczne. Z kolei dzięki poprawce poselskiej zgłoszonej przez KP KO w drugim czytaniu ustawy i przyjętej 22 lipca 2021 roku podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, darowiznę na rzecz odbudowy można ująć przy rozliczeniu podatku.