Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada, czyli podczas Narodowego Święta Niepodległości, już po raz szósty odbył się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W programie radosnego świętowania tej symbolicznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pojawiły się także akcenty związane z Pałacem Saskim, takie jak spacery historyczne, pokazy wirtualnej rzeczywistości oraz warsztaty dla dzieci, przygotowane m.in. w ramach współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na różowo-turkusowym tle plakatu napis: Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Parady, koncerty, warsztaty tańców polskich, atrakcje dla dzieci, pokazy filmowe. Ukośna, pionowa grafika z datą wydarzenia: 11.11.2023 - numer miesiąca w biało-czerwonej barwie polskiej flagi. W dolnym prawym rogu logotyp Festiwalu z dwoma symbolami warszawskich latarni po bokach.

Czym jest Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu?

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to doroczne wydarzenie, które organizuje Biuro Niepodległa, instytucja kultury realizująca liczne programy z zakresu upowszechniania polskiej historii. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku, gdy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Co roku festiwal składa się z trzech scen na trzech dziedzińcach przylegających do Krakowskiego Przedmieścia: dziedzińców Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na poszczególnych scenach organizowane są koncerty, wydarzenia dla dzieci i potańcówki w rytm polskiej muzyki tradycyjnej. Częścią festiwalu są także koncerty, parady i retro pokazy w przestrzeni samego Krakowskiego Przedmieścia, jak i szereg wydarzeń towarzyszących. Pełny program tegorocznej edycji można znaleźć na stronie organizatora.

Ujęcie zza pleców czterech artystów żegnających się ze sceny z tłumem słuchających podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Jeden z koncertów podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Spacery historyczne w centrum Warszawy

Wśród wielu atrakcji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu znaleźć można spacery historyczne z licencjonowanymi przewodnikami. Do wyboru dla gości wydarzenia były dwie ścieżki tematyczne dotyczące postaci związanych z losami Pałacu Saskiego. Pierwsza, poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jako punkty zbiórki miała Hotel Bristol i fontannę w Ogrodzie Saskim. Druga, której bohaterem był zamieszkujący Pałac Saski w dzieciństwie Fryderyk Chopin, rozpoczynała się również przy fontannie w Ogrodzie Saskim i równolegle przy pomniku Mikołaja Kopernika, czyli u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu. Obie trasy rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie, od godziny 13.00 do 17.00 włącznie.

Szara mapa przedstawiająca wycinek Warszawy, od lewej: fragment ulicy Marszałkowskiej, Ogród Saski wzdłuż ulicy Królewskiej do Krakowskiego Przedmieścia. Na mapie naniesione punkty od 1 do 9 oraz legenda z wyszczególnieniem punktów zbiórki dla uczestników spacerów historycznych, dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych, Wystawy Skarby Pałacu Brühla, Grobu Nieznanego Żołnierza, terenu inwestycji odbudowy Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.

Wirtualna przejażdżka przed Pałacem Saskim

Podczas festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu nadarzyła się również okazja, by zobaczyć komputerowo odtworzone, majestatyczne gmachy pałaców Saskiego i Brühla. Podróż w czasie była możliwa dzięki okularom VR dostępnym w Kawiarni Saskiej w przestrzeni dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po założeniu specjalnych gogli wystarczyło obrócić się lekko na prawo i lewo, aby zobaczyć wokół siebie tętniący życiem, międzywojenny plac Piłsudskiego. Widoczną podczas podróży monumentalną kolumnadę, między arkadami której majaczyła bujna zieleń Ogrodu Saskiego, tym razem zobaczyliśmy jeszcze przy użyciu okularów VR, jednak już niebawem stanie się ona istniejącym w realnym świecie elementem architektury Warszawy.

Sześciu mężczyzn w strojach z okresu międzywojennego macha z balkonu. Każdy z nich ucharakteryzowany jest tak, by przypominał jednego z ojców polskiej niepodległości.
Ojcowie Niepodległości na balkonie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Pałac Saski Dzieciom

Już po raz drugi pod szyldem „Pałac Saski Dzieciom” przygotowane zostały warsztaty dla najmłodszych. Rodziny zaprosiliśmy do siedziby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. W tym roku tematem przewodnim była polska sztuka użytkowa, dzięki inspiracji postacią Wojciecha Jastrzębowskiego. Wszechstronnie utalentowany artysta w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego dziś Pałacu Brühla – rokokowej perły warszawskiej architektury.

Zdjęcie wielkiego stołu zastawionego materiałami papierniczymi. Przy stole siedzą dzieci, które uczestniczą w warsztatach plastycznych podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Warsztaty dla dzieci podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Warsztaty dla dzieci:

13:30 – 17:30 - warsztaty „Moje godło” – najmłodsi mieli okazję wcielić się w rolę Wojciecha Jastrzębowskiego i własnoręcznie wykonają projekt godła państwowego oraz utrwalić go w formie przypinki. Warsztaty dla dzieci w wieku co najmniej 6 lat.

13:05 – 14:00 oraz 15:30 – 16:30 – warsztaty designu pt. „Mebel nie z tej ziemi” – zainspirowane przez edukatorów tajnikami świata wzornictwa dzieci miały okazję zaprojektować i stworzyć w mikroskali mebel ze swojej wyobraźni.

14:15 – 15:10 oraz 16:45 – 18:00 – warsztaty designu pt. „Czy można lecieć w kosmos” – podczas warsztatów najmłodsi poznali przykłady zaprojektowanych przez Polaków pojazdów i maszyn, następnie wiedzę wykorzystali opracowując model własnego pojazdu lub rakiety, którymi można byłoby… polecieć w kosmos!

13:00 – 18:00 – warsztaty plastyczne „Projektowanie Pałacu Saskiego” – najmłodsi zapoznali się z różnymi formami zdobienia papieru, na specjalnie przygotowanej matrycy mogli drukować obrys rycinowy Pałacu Saskiego niczym na starej fotografii lub w książce. Wykonane odbitki następnie uzupełnano o stemple i szablony z poszczególnymi elementami architektury.

Grupa szczudlarzy krocząca środkiem ulicy podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Osoby na szczudłach niosą wielkie flagi Polski i są ubrane na biało i czerwono.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023. Fot. T. Tołłoczko

Dowiedz się więcej:

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2022

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej – prace przygotowawcze.

aktualności

Na pierwszym planie zdjęcia odwróceni tyłem uczestnicy konferencji, za nimi po lewej stronie przy pulpicie z mikrofonem dwie prelegentki. Po prawej stronie ekran rzutnika z wyświetloną mapą fragmentu Warszawy (z Ogrodem Saskim) oraz szkicami Pałacu Brühla, dokumentującymi przemiany jego wyglądu.

Forum dobrych praktyk odbudowy. Pałac Saski a wyzwania nowoczesności

Jakie wyzwania wiążą się z realizacją odbudowy historycznych gmachów przy użyciu najnowszych technologii? To tylko jedno z szeregu zagadnień, jakie pojawiły się podczas zorganizowanego w marcu 2025 r. „Forum dobrych praktyk odbudowy”. Specjalistyczne sympozjum to element trwających prac przygotowawczych do odbudowy zespołu Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Od pozostałości […]

Historyczny fragment Zamku Królewskiego odnaleziony na terenie Pałacu Brühla

Z inicjatywy spółki Pałac Saski 31 marca 2025 r. w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Warszawie przekazano część kamiennej tablicy, która niegdyś zdobiła wschodnią elewację Zamku. Płyta z inskrypcją – znaleziona podczas pierwszego sezonu prac archeologicznych prowadzonych przez spółkę na terenie dawnego Pałacu Brühla – to jedna z zagadek, które zaskoczyły specjalistów. Badania archeologiczne na terenie […]

Odbudowa Pałacu Saskiego: podsumowanie 2024 roku

Kolejne etapy prac przygotowawczych związanych z odbudową kompleksu Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie dobiegają końca. W 2024 r. na terenie realizowanej inwestycji przy pl. marsz. J. Piłsudskiego przeprowadzono prace związane przede wszystkim z ochroną materialnego świadectwa historii, jakie stanowią pozostałości murów wysadzonych w powietrze 80 lat temu siedzib […]

Książka „Golec rzymski w koszuli” z wyróżnieniem

Tegoroczna publikacja naukowa „Golec rzymski w koszuli. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie” cieszy się uznaniem. Wydawnictwo, które ukazało się przy współpracy Muzeum Łazienki Królewskie ze spółką Pałac Saski, otrzymało wyróżnienie podczas 32 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Wcześniej książka otrzymała także nominację do Varsavianów Roku w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej. Golec rzymski w koszuli Zaskakujący […]
Na obrazku widoczny jest plac Piłsudskiego w kolorze fioletowym. Na środku obrazka widoczny jest przeszklony pawilon w kolorze. Wokół pawilonu, w którym widać multimedialną prezentację, stoi grupa widzów.

Włącz Saski! Multimedialny pokaz na pl. Piłsudskiego

Trójwymiarowy model odbudowywanych Pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, który od maja 2024 r. przyciąga uwagę przechodniów na pl. Piłsudskiego w Warszawie, nabrał nowych barw. Od teraz w przeszklonym pawilonie odwiedzający centrum stolicy mogą zobaczyć dynamiczny, audiowizualny pokaz wykorzystujący światła, dźwięk, jak i samą bryłę makiety odbudowywanych gmachów. Nowoczesna forma opowieści obrazowo przedstawia […]

Pałac Saski na XVI Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej

W dniach 20 i 21 listopada 2024 r. odbędzie się XVI Konferencja Konserwatorsko-Architektoniczna. Kolejna już edycja spotkania architektury „między ortodoksją a kreacją” została przygotowane z myślą o specjalistach zajmujących się konserwacją i architekturą. W pawilonie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal w Warszawie będzie można m.in. wysłuchać prelekcji i debaty na tematy związane z […]

Wystawa „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni” w ASP

Historia i przeznaczenie to jedne z punktów styku warszawskich pałaców w rejonie pl. Piłsudskiego i Krakowskiego Przedmieścia. Od 11 listopada 2024 r. na małym dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć nową wystawę „Warszawskie Pałace. Redefinicja przestrzeni”, która opowiada historię, ale także rysuje funkcję społeczną, jaką pełni Pałac Czapskich i docelowo będą pełnić odbudowywane Pałace […]

Sezon 2024 ścieżki „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla” zakończony

W ostatnie dni słonecznego października po raz ostatni w tym sezonie można było zwiedzić ścieżkę edukacyjną „Wokół piwnic Pałaców Saskiego i Brühla”. To już druga odsłona programu umożliwiającego każdemu zobaczenie na żywo pozostałości historycznych obiektów na terenie inwestycji odbudowy. Przeszło 9 tys. osób skorzystało z zaproszenia do bezpłatnego zwiedzania ścieżki w okresie od późnej wiosny do […]
Grafika z napisem "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", biało-czerwoną flagą Polski oraz cyframi 11 11 24 na trzech wysokościach na tle niebieskiego i pomarańczowego kształtów przypominających cyfry 1.

Pałac Saski na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Koncerty, parady, bezpłatne spacery z przewodnikiem czy edukacyjne warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników siódmej już edycji Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Do wspólnego i radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy 11 listopada 2024 r. od godziny 13. Podczas wydarzenia nie zabraknie również wątków związanych z historią jednych […]

Fotoplastikon z historią Pałacu Saskiego znów na Pradze

Choć zakończył się już drugi sezon ścieżki edukacyjnej wokół piwnic Pałaców Saskiego, a w tym roku również i Brühla, wciąż pozostaje wiele innych możliwości poznania historii obu gmachów. Na przykład, osoby mieszkające na prawym brzegu Wisły może zainteresować fotoplastikon. Drewniane urządzenie rodem z początków fotografii, które w swoim wnętrzu skrywa archiwalne fotografie Warszawy, czeka na wszystkich na […]