Kontrast
Czcionka
aktualności

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Wzorem lat ubiegłych również i w tym roku z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Wraz z Biurem Programu „Niepodległa” serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym, radosnym wydarzeniu już w najbliższy piątek, 11 listopada 2022 r., w godzinach 13-20. Przy dźwiękach orkiestr oraz kapel ulicą przemaszerują kolorowe parady, które zaprezentują m.in. tradycyjne tańce polskie i modę z okresu II RP. Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego zamieni się w Scenę Muzyczną, na której zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON oraz IRA. Z kolei na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych pojawi się Scena Dziecięca, oferująca moc atrakcji dla dzieci, w tym warsztaty pisania gęsim piórem czy też wspólną budowę Pałacu Saskiego z klocków COBI. Całość dopełni Scena Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie każdy będzie mógł zawirować w rytmie tradycyjnej muzyki ludowej.

Zbliżenie na ręce mężczyzny rozdającego gazetę na ulicy.
Kolportaż Kuryera Niepodległości, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Osoby spacerujące Traktem Królewskim będą mogły także zanurzyć się w lekturę nowego wydania Kuryera Niepodległości z dodatkiem o Pałacu Saskim, dzięki której czytelnik będzie mógł się przenieść do okresu międzywojnia. Tę podróż w czasie ułatwi na pewno widok pędzących od placu przed kościołem Sióstr Wizytek zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

W związku z trwającą w Ukrainie wojną, chcemy okazać wsparcie wszystkim uchodźcom zza naszej wschodniej granicy. Z tego względu koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów – Enej i Zazula. Pierwszy z nich pełnymi garściami czerpie z ukraińskiej tradycji, na scenie działa od 2002 roku i od lat jest obecny na polskich listach przebojów. Zazula to młody zespół wokalny, specjalizujący się w śpiewie białym, w swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich. Następnie na scenie pojawi się Roxie Węgiel, 17-letnia wokalistka, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids oraz 16 Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zagra również zespół LemON, który w swoim dorobku posiada 4 albumy studyjne, które dzięki uznaniu słuchaczy pokryły się podwójną platyną. Jako ostatni wystąpi legendarny już na polskiej scenie rockowej zespół IRA, którego płyty na przestrzeni lat także zdobywały status złotych i platynowych.

Harmonogram:

14:00 – 15:30 – Enej i Zazula

15:45 – 17:00 – Roxie Węgiel

17:15 – 18:30 – LemON

18:45 – 20:00 - IRA

Tłumy na chodnikach śledzą przemarsz orkiestr, które idą środkiem ulicy podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.
Tłumy uczestników podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2019. Fot. T. Tołłoczko

Scena Dziecięca i Pałac Saski Dzieciom – dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Na Scenie Dziecięcej Festiwalu Niepodległa o godzinie 13 wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Polski hymn na wileńskich cymbałach wykona Ania Broda z zespołem. W ramach trwających do godziny 18 atrakcji przewidziano spektakle teatralne, konkursy z nagrodami, występy laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”, zabawy muzyczne oraz specjalny koncert piosenek Marii Konopnickiej i polskich poetów pt. „Co słonko widziało”. Równoległe odbywać się będą 2 wydarzenia w ramach akcji „Pałac Saski Dzieciom”.

    Obecnie w Pałacu Czapskich prezentowana jest jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Jest to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad prezentacja spektrum działań konserwatorskich. Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje, zarówno konserwatorskie, technologiczne i artystyczne, jak i projekty naukowo-badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat. Można zobaczyć tak oryginalne działa sztuki po konserwacji, jak ich makiety i dokumentacje obrazujące stan sprzed prac konserwatorskich.

    13:15 – 14:15 i 15:45 – 16:45 – Ścieżka edukacyjna

    Podczas planowania wystawy jej organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych. Specjalnie dla nich powstała ścieżka edukacyjna, podczas której uczestnicy będą wykonywać zadania, za które otrzymają odznakę Młodszego Asystenta Konserwatora Zabytków. Listę zadań, podkładki oraz ołówki można otrzymać przy wejściu na wystawę. Warsztaty są odpowiednie dla dzieci w wieku 8-13 lat.

    14:30 – 15:30 – Współczesne techniki pozłotnicze

    Biorący udział w warsztatach samodzielnie wykonają ćwiczenia pozłotnicze na odlewach gipsowych i zapoznają się z warsztatem współczesnego pozłotnika oraz materiałami i technikami pozłotniczymi. Każdy otrzyma materiały potrzebne do wykonania pracy pozłotniczej oraz bezpośrednią pomoc w wykonaniu zadania, warsztaty dla dzieci powyżej 6 roku życia.

    17:00 – 18:00 – Jak powstały książki, gdy nie było nawet długopisu?

    Ostatnia część warsztatów to okazja dla najmłodszych, aby wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz gęsim piórem. Następnie do rąk uczestników trafią stalówki i obsadki maczane w kolorowych atramentach. Uczestnicy dowiedzą się też, na czym dawniej pisano, będą mogli bowiem dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dla dzieci powyżej 6 roku życia.

    Liczba miejsc jest ograniczona, udział w warsztatach jest możliwy zgodnie z kolejnością przybycia.

    Klaun na scenie pod dużym namiotem rozmawia z dziećmi, które stoją poniżej sceny. Na pierwszym planie baloniki.
    Scena Dziecięca podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

    2. Warsztaty oraz strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – Kordegarda Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

    Warsztaty dla dzieci zorganizowane w Kordegardzie ASP mają za zadanie przybliżyć dzieciom historię Pałacu Saskiego, jednego z niekwestionowanych symboli niepodległej Rzeczpospolitej, który jeszcze z końcem tej dekady ma powrócić na mapę Warszawy.

    13:00 – 18:00 – Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski

    Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy architektonicznej z klocków. W strefie można będzie podziwiać przygotowany z klocków model Pałacu Saskiego, a może i zaczerpnąć z niego inspirację do własnej budowli?

    13:30 – 14:30 – Warsztat gliniarski

    W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i właściwości gliny, sięgają początków garncarstwa i spróbują swoich możliwości bawiąc się samoutwardzalną gliną. Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy zajęć przystąpią do samodzielnego wykonania przedmiotu nawiązującego do zabytkowych artefaktów, znalezionych w piwniczce przylegającej do Pałacu Brühla.

    14:30 – 15:30 – Warsztat tworzenia drzewa genealogicznego

    Pierwszy Pałac Saski powstał jako siedziba królewska – dom panującej w Polsce dynastii Saskiej. Na warsztatach uczestnicy na przykładzie saskiej rodziny królewskiej dowiedzą się, czym jest genealogia, jakie są różnice między pokrewieństwem a powinowactwem, czym jest drzewo genealogiczne i jak się je tworzy. Ta wiedza przyda się we własnych poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzący podpowiedzą jak prowadzić domowe archiwum i jakie informacje można w nim odnaleźć. Podpowiedzą, jak w poszukiwaniach mogą pomóc stare fotografie i jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie czy świadkami historii.

    16:00 – 17:00 – Warsztaty czerpania papieru

    Od lat 60 XIX wieku, w czasach, gdy Pałac Saski zajmował Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, działała tu drukarnia. Świadczą o tym znalezione w wykopaliskach płyty litograficzne. Działalność drukarni nie skończyła się z odzyskaniem niepodległości. Również dla Sztabu Wojska Polskiego drukowano tu przez całe międzywojnie dokumenty wojskowe i administracyjne.

    Do działalności drukarni nawiązują oferowane warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy zapoznają się z historią piśmiennictwa, nauczą się barwić papier techniką japońską oraz odciskać pieczęć lakową.

    Scena Tańców Polskich – Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

    Na chodniku Krakowskiego Przedmieścia młodzież ubrana w polskie stroje ludowe tańczy w dwóch kręgach podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Dookoła tłumy gapiów oglądają ich występ.
    Pokaz tańca na Krakowskim Przedmieściu, 2021. Fot. T. Tołłoczko

    Festiwal Niepodległa dotrze również na Dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie. Scenę Tańców Polskich wypełni siedmiogodzinny program warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze – animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Więcej informacji na stronie Biura Programu "Niepodległa" oraz w wydarzeniu na Facebooku.

    aktualności

    Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza

    Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza. Czym jest monitoring geodezyjny? Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega […]

    Konferencja „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny” w Katowicach

    8 kwietnia 2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny”. Organizatorem wydarzenia było Centrum Badawcze Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego wspólnie z Muzeum Śląskim, Głównym Instytutem Górnictwa oraz Szkołą Główną Handlową. Celem konferencji było pochylenie się nad wpływem zabytków nieruchomych na aspekty […]

    Zabytkowe mury Pałacu Saskiego zadaszone

    W marcu 2024 r. zakończyły się prace związane z budową zadaszenia nad zabytkowymi piwnicami Pałacu Saskiego. Tym samym pozostałości pałacowych murów zyskały ochronę przed niekorzystnym wpływem opadów atmosferycznych na obszarze ponad 2100 m2. Dwie niezależne metalowe konstrukcje z pokryciem z membrany PVC wykonała firma Protan Elmark. Budowa zadaszenia nad reliktami Pałacu Saskiego Odsłonięte w ramach […]

    Badania archeologiczne na terenie Pałacu Brühla – sezon 2023

    Za nami pierwsze badania archeologiczne na terenie dawnego Pałacu Brühla. W ciągu pół roku prac znaleziono i zinwentaryzowano niemal 10 tysięcy obiektów pochodzących z różnych okresów funkcjonowania pałacu. Jednocześnie badania archeologiczne pozwoliły skonfrontować dane historyczne na temat planu Pałacu Brühla ze stanem faktycznym, odkrywając nieznane wcześniej losy tego miejsca. Choć prace objęły już obszar ponad […]
    Pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego oraz obok nowe bloki betonowe będące elementem konstrukcji zadaszenia reliktów. W tle dwa dźwigi - większy, żółty z wyższym wysięgnikiem po lewej stronie i mniejszy pomarańczowy po prawej. Za dźwigami po prawej stronie powstająca metalowa konstrukcja zadaszenia, po lewej za ogrodzeniem fragment Grobu Nieznanego Żołnierza.

    Zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego

    Trwa budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Powstające na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 konstrukcje pozwolą ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na szczególny charakter historycznej i reprezentacyjnej przestrzeni pl. Piłsudskiego oraz zapisy ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, cały […]

    Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii

    Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz […]
    Wielokolorowa grafika, niebieskie cyfry "2024", białe "32" i napis "FINAŁ AUKCJE" (litery pomarańczowe, żółte i różowe" oraz czerwone serce z białym napisem "wielka orkiestra świątecznej pomocy"

    Gramy z WOŚP: zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. W tym roku wylicytować można również ekskluzywny spacer wokół piwnic Pałacu Saskiego. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą będzie miał okazję zobaczyć z bliska historyczne mury i dowiedzieć się więcej o procesie odbudowy. Pałac Saski na aukcji WOŚP Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już […]

    2023: podsumowanie działań Pałac Saski sp. z o.o.

    Minęły dwa lata odkąd ruszyła inwestycja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, realizowana w oparciu o przyjętą przez Sejm i Senat ustawę z 11 sierpnia 2021 r. Po odsłonięciu reliktów piwnic Pałacu Saskiego przyszedł czas na archeologiczne eksploracje terenu Pałacu Brühla. Owocem pierwszego etapu badań na tym obszarze […]

    Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?

    Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie […]

    Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

    Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne […]