Kontrast
Czcionka
aktualności

Badania opinii na temat Pałacu Saskiego

Wieloletnie plany odbudowy zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego przypieczętowano latem 2021 r., gdy weszła w życie Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Wobec decyzji o rozpoczęciu procesu odbudowy na zlecenie Biura Programu „Niepodległa” jesienią 2021 r. przeprowadzone zostały ogólnopolskie badania społeczne dotyczące tematyki odbudowy Pałacu Saskiego zrealizowane przez agencję Minds & Roses. Badania miały na celu sprawdzenie poziomu wiedzy warszawiaków i pozostałych mieszkańców Polski na temat historii Pałacu, a także poznanie opinii i ocen związanych z odbudową Pałacu Saskiego oraz preferencji co do potencjalnych funkcji odbudowanych gmachów.

Widok od strony Ogrodu Saskiego na kolumnadę łączącą dwa skrzydła Pałacu Saskiego. Na pierwszym planie znajduje się okazała fontanna.
Pałac Saski w 1935 roku. Fot. Polona

Metodologia badania

Przeprowadzono badania ilościowe i jakościowe. Uwzględniono zarówno perspektywę warszawiaków, jak i mieszkańców Polski spoza stolicy. Badania ilościowe przeprowadzono na reprezentatywnej grupie respondentów metodą sondażu telefonicznego (CATI) na próbie 1200 badanych, przy czym 1000 stanowili mieszkańcy Polski, a dodatkowe 200 – mieszkańcy Warszawy. Badanie jakościowe, w którym uczestniczyli warszawiacy, zrealizowane zostało poprzez cykl sześciu zogniskowanych wywiadów grupowych prowadzonych online (oFGI), poprzedzonych uczestnictwem w moderowanym forum dyskusyjnym.

Wyniki badań opinii na temat Pałacu Saskiego

Badania wskazują, że temat odbudowy budzi duże zainteresowanie Polaków. Jakiekolwiek informacje o planach odbudowy dotarły do niemal 60% badanych w populacji ogólnopolskiej. Temat jest szczególnie dobrze znany warszawiakom, z których niemal połowa deklaruje, że słyszało o nim dużo, a 91% słyszało jakiekolwiek informacje na ten temat.

Dość powszechna jest także świadomość historii Pałacu. Niemal 2/3 wszystkich Polaków i aż 84% warszawiaków deklaruje, że słyszało o wieloletniej obecności Pałacu Saskiego przy warszawskim placu Piłsudskiego.

Badania pokazują, że okolice dawnego Pałacu Saskiego należą do najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie – aż 99% badanych w ramach próby ogólnopolskiej kojarzy co najmniej jedno z trzech miejsc – Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Piłsudskiego lub Ogród Saski – przy czym to pierwsze jest zdecydowanie najbardziej znane.

Niewykorzystany potencjał zachodniej pierzei placu Piłsudskiego

Mimo dużej rozpoznawalności badanych miejsc, tylko Grób Nieznanego Żołnierza – obok Pałacu Kultury, Łazienek i Zamku Królewskiego jest zaliczany do najbardziej charakterystycznych miejsc w Warszawie. Jednocześnie okolice Pałacu nie należą do ulubionych celów odwiedzin warszawiaków. Relatywnie najchętniej odwiedzany jest Ogród Saski, jednak i on ustępuje miejscom takim jak Łazienki czy wybrzeże Wisły. Sam plac Piłsudskiego znalazł się na ostatnim miejscu wskazanej warszawiakom listy ich ulubionych miejsc - symboli stolicy. Wydaje się więc, że centralne położenie i potencjał tego miejsca nie są w pełni wykorzystane.

Ocena planów odbudowy

Wyniki wskazują, że zwolenników odbudowy jest przeszło dwa razy więcej niż przeciwników – i stanowią blisko połowę ankietowanych. Zarówno w perspektywie ogólnopolskiej, jak i warszawskiej mniej jest przeciwników odbudowy niż respondentów, którzy nie mają na ten temat zdania.  

Wśród argumentów przemawiających za odbudową respondenci jednoznacznie wskazują na istotną rolę Pałacu Saskiego jako części historii miasta i całego kraju, która powinna zostać odtworzona jako przejaw troski o dziedzictwo kulturowe.

Dwa słupki przedstawiające poparcie planów odbudowy Pałacu Saskiego, jeden przedstawiający ogół badanych, a drugi warszawiaków.

Oczekiwania względem użyteczności Pałacu Saskiego

W odbudowanych gmachach respondenci chętnie widzieliby przestrzeń kulturalną, otwarte miejsce promocji historii, prezentujące pozytywne zdarzenia, wartościowe postacie, tradycję. Mieszkańcy Warszawy szczególnie zaakcentowali również konieczność zintegrowania miejsca ze znajdującym się nieopodal Ogrodem Saskim, który powinien stanowić istotną część tworzonego w tym miejscu centrum historyczno-kulturalnego. Prawie trzy czwarte ankietowanych popiera ideę Pałacu jako symbolu kształtowania przyszłych pokoleń w oparciu o połączenie przyszłości z historią.

Przedstawienie oczekiwanych cech Pałacu Saskiego przez respondentów badania opinii. Najwyżej plasuje się otwartość na wszystkich zwiedzających i promocja historii Polski.

aktualności

Monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza

Nie wszystkie prace związane z odbudową zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego są tak widowiskowe, jak budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami Pałacu Saskiego. Do takich działań, które są potrzebne podczas przygotowania inwestycji, choć większość postronnych ich nie dostrzeże, należy monitoring geodezyjny Grobu Nieznanego Żołnierza. Czym jest monitoring geodezyjny? Monitoring geodezyjny budynku to proces, który polega […]

Konferencja „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny” w Katowicach

8 kwietnia 2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny”. Organizatorem wydarzenia było Centrum Badawcze Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego wspólnie z Muzeum Śląskim, Głównym Instytutem Górnictwa oraz Szkołą Główną Handlową. Celem konferencji było pochylenie się nad wpływem zabytków nieruchomych na aspekty […]

Zabytkowe mury Pałacu Saskiego zadaszone

W marcu 2024 r. zakończyły się prace związane z budową zadaszenia nad zabytkowymi piwnicami Pałacu Saskiego. Tym samym pozostałości pałacowych murów zyskały ochronę przed niekorzystnym wpływem opadów atmosferycznych na obszarze ponad 2100 m2. Dwie niezależne metalowe konstrukcje z pokryciem z membrany PVC wykonała firma Protan Elmark. Budowa zadaszenia nad reliktami Pałacu Saskiego Odsłonięte w ramach […]

Badania archeologiczne na terenie Pałacu Brühla – sezon 2023

Za nami pierwsze badania archeologiczne na terenie dawnego Pałacu Brühla. W ciągu pół roku prac znaleziono i zinwentaryzowano niemal 10 tysięcy obiektów pochodzących z różnych okresów funkcjonowania pałacu. Jednocześnie badania archeologiczne pozwoliły skonfrontować dane historyczne na temat planu Pałacu Brühla ze stanem faktycznym, odkrywając nieznane wcześniej losy tego miejsca. Choć prace objęły już obszar ponad […]
Pozostałości ceglanych murów Pałacu Saskiego oraz obok nowe bloki betonowe będące elementem konstrukcji zadaszenia reliktów. W tle dwa dźwigi - większy, żółty z wyższym wysięgnikiem po lewej stronie i mniejszy pomarańczowy po prawej. Za dźwigami po prawej stronie powstająca metalowa konstrukcja zadaszenia, po lewej za ogrodzeniem fragment Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zadaszenie reliktów Pałacu Saskiego

Trwa budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Powstające na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 konstrukcje pozwolą ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na szczególny charakter historycznej i reprezentacyjnej przestrzeni pl. Piłsudskiego oraz zapisy ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej, cały […]

Odbuduj z nami trzysta lat polskiej historii

Dzięki przysyłanym zdjęciom z domowych archiwów, Fototeka Pałacu Saskiego nieprzerwanie rozrasta się. Każde nowe ujęcie tego gmachu, jak i Pałacu Brühla i trzech kamienic przy ul. Królewskiej, które trafia do wspólnie tworzonego albumu, może pomóc w odbudowie. Więcej o celu Fototeki, odbudowy, jak i żmudnym procesie przywrócenia zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, opowiadają Mariusz […]
Wielokolorowa grafika, niebieskie cyfry "2024", białe "32" i napis "FINAŁ AUKCJE" (litery pomarańczowe, żółte i różowe" oraz czerwone serce z białym napisem "wielka orkiestra świątecznej pomocy"

Gramy z WOŚP: zwiedzanie piwnic Pałacu Saskiego

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. W tym roku wylicytować można również ekskluzywny spacer wokół piwnic Pałacu Saskiego. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą będzie miał okazję zobaczyć z bliska historyczne mury i dowiedzieć się więcej o procesie odbudowy. Pałac Saski na aukcji WOŚP Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już […]

2023: podsumowanie działań Pałac Saski sp. z o.o.

Minęły dwa lata odkąd ruszyła inwestycja odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, realizowana w oparciu o przyjętą przez Sejm i Senat ustawę z 11 sierpnia 2021 r. Po odsłonięciu reliktów piwnic Pałacu Saskiego przyszedł czas na archeologiczne eksploracje terenu Pałacu Brühla. Owocem pierwszego etapu badań na tym obszarze […]

Co o odbudowie Pałacu Saskiego sądzą Polacy?

Jeszcze przed powołaniem spółki odpowiedzialnej za odbudowę zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego przeprowadzono ogólnopolskie badania społeczne na temat świadomości i poglądów związanych z historią i odbudową Pałacu Saskiego. Podobne sondaże zrealizowano ponownie z końcem roku 2022 i 2023, a ich celem było rozpoznanie ewentualnych zmian w postrzeganiu inwestycji odbudowy. Świadomość historyczna, jak i wiedza o odbudowie […]

Zabytki i zagadki archeologiczne z wykopalisk Pałacu Brühla

Już na samym początku prace archeologiczne na terenie dawnego kompleksu Pałacu Brühla przyniosły niespodziewane znaleziska, takie jak połowicznie zachowana rzeźba „Chwała”. Kolejne tygodnie i miesiące działań również nas nie rozczarowały. W toku prac znaleziono wiele mniejszych, ale równie ciekawych zabytków ruchomych, które odsłaniają przed nami kolejne karty historii tego miejsca. Z ziemi wyłoniono nawet istne […]