Contrast
Size
news

Uczelnie wspierają odbudowę Pałacu Saskiego

Odbudowa kluczowych z punktu widzenia polskiej historii i dziedzictwa kulturowego miejsc, takich jak Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ulicy Królewskiej w Warszawie, nie byłaby możliwa między innymi bez wsparcia merytorycznego polskich uczelni. Naszym wspólnym celem jest dochowanie wszelkiej dbałości o szczegóły związane z architekturą odbudowywanych gmachów, zagospodarowaniem zarówno ich wnętrz, jak i otoczenia oraz poszanowanie norm i zasad obowiązujących przy realizacji tego typu inwestycji.

Wsparcie SGGW dla odbudowy Pałacu Saskiego

Od lewej: Rektor SGGW Prof. dr hab. Michał Zasada oraz Prezesi Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o. o. Jan Kowalski i Robert Bernisz podpisują list intencyjny. W tle sztandar uczelni przedstawiający jej godło oraz złoty napis: "W służbie nauki i wyżywienia kraju".
Podpisanie listu intencyjnego z SGGW, 6.06.2022 r. Fot. M. Skwara

6 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego między spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie reprezentowaną przez rektora uczelni, prof. dr hab. Michała Zasadę. W imieniu Spółki swoje podpisy złożyli Prezesi Zarządu Jan Kowalski i Robert Bernisz.

Uczelnia prowadzi działania m. in. z zakresu ekologii, ochrony środowiska miejskiego, arborystyki oraz zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Spółka wraz z uczelnią zadeklarowały wolę współdziałania ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia udzielonego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na rzecz Spółki w ramach prowadzenia działań zmierzających do sprawnej i rzetelnej realizacji inwestycji, w szczególności w zakresie prowadzenia badań naukowych, wydarzeń artystycznych i naukowych, a także współpracy z pracownikami w ramach ustalonych dyscyplin nauki.

Uścisk dłoni Rektora SGGW prof. dr hab.  Michała Zasady i prezesa spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego na tle sztandaru uczelni.
Od lewej: Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada i Prezes spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. M. Skwara

Podczas spotkania Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada zaznaczył, że:

„Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego od lat prowadzi szeroko zakrojone badania naukowe przyczyniające się do wzrostu znaczenia polskiej nauki w świecie, m.in. z zakresu zagospodarowania przestrzeni miejskiej.”

Nawiązując do odbudowy Pałacu dodał:

„Współpraca w zakresie przywrócenia naszemu miastu tak obszernego fragmentu dawnej tkanki miejskiej, realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najważniejszych miejskich Ogrodów, to szansa na stworzenie w tym miejscu wartościowej, dobrze zorganizowanej przestrzeni dla warszawiaków i turystów czy studentów odwiedzających stolicę.” 

Nadzieję na owocną współpracę wyraził również prezes spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski:

„Ogromnie cieszy nas chęć współpracy i wsparcie ze strony największych polskich uczelni, uznanych ośrodków naukowych i badawczych, takich jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jestem przekonany, że zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów, naukowców, badaczy, ludzi nauki związanych z uczelnią przyczyni się do jak najlepszej realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, która przeprowadzona zostanie w poszanowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego i naukowego.”

Zaangażowanie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Przy ławie siedzą i składają podpisy pod listem intencyjnym: od lewej Rektor ASP profesor Błażej Ostoja Lniski, prezes zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski oraz członek zarządu Spółki Robert Bernisz
Podpisanie listu intencyjnego z ASP, 20.06.2022 r. Fot. M. Skwara

Kolejny list intencyjny został podpisany 20 czerwca 2022 roku z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje podpisy uroczyście złożyli Rektor ASP prof. Błażej Ostoja Lniski oraz prezesi zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski i Robert Bernisz.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce - na tle pozostałych wyróżnia się największą liczbą studentów, doktorantów oraz pracowników. Początki jej istnienia sięgają 1766 roku, kiedy to na prośbę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego włoski malarz Marcello Bacciarelli, pracujący wówczas na dworze królewskim, przygotował generalną koncepcję i treść edyktu królewskiego o Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Uścisk dłoni Rektora ASP prof. Błażeja Ostoja Lniskiego i prezesa zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego
Od lewej: Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski i Prezes Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. M. Skwara

Rektor ASP w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski uzasadnił nawiązanie współpracy w słowach:

„Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oprócz prowadzenia działalności dydaktycznej i artystycznej od lat angażuje się także w różnego rodzaju inicjatywy, również te związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej. Odbudowa Pałacu Saskiego i towarzyszących mu gmachów stanowiąca symboliczne zakończenie powojennej odbudowy Warszawy jest nam bliska również ze względu na umiejscowienie budynków Akademii - znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Piłsudskiego. Jestem przekonany, że odbudowa przyczyni się do dalszego rozwoju tej części miasta, zmieniając ją w centrum życia kulturalnego.”

O kontynuacji wspólnych działań przypomniał prezes Spółki Jan Kowalski:

„Zawarcie listu intencyjnego pomiędzy spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie to kolejny etap współpracy pomiędzy naszymi organizacjami. Cieszę się, że również środowisko artystyczne wspierać nas będzie w naszych działaniach. Wiedza, doświadczenie, a także kreatywność i otwartość zarówno pracowników uczelni, jak i studentów, bez wątpienia stanowić będą cenny wkład w proces odbudowy dawnej tkanki miejskiej. Liczymy, że dzięki tego typu różnorodnym współpracom uda nam się nie tylko odtworzyć historyczne gmachy, lecz także przywrócić ducha tych miejsc.”

Działamy wspólnie z Politechniką Warszawską

Przy stole zasiada rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba oraz prezesi zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski i Robert Cicirko. Następuje podpisanie listu intencyjnego.
Podpisanie listu intencyjnego z Politechniką Warszawską, 1.07.2022 r. Fot. K. Durmaj

1 lipca 2022 do sygnatariuszy listów intencyjnych na rzecz odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego dołączyła Politechnika Warszawska. Dokument został podpisany przez rektora uczelni prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zarembę oraz Jana Kowalskiego i Roberta Cicirko, przedstawicieli zarządu Pałac Saski sp. z o.o.

Politechnika Warszawska jest największą i najstarszą uczelnią techniczną w kraju, na przestrzeni lat wykształciła wielu uznanych specjalistów, między innymi inżynierów i architektów otwartych na potrzeby społeczeństwa. Promuje ideę zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych.

Uścisk dłoni rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zaremby i prezesa spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego - obydwaj uśmiechnięci, w tle ścianka Politechniki Warszawskiej m.in. przedstawiająca jej godło.
Od lewej: prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba i Prezes Zarządu Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. K. Durmaj

Uczelnia jest cenionym partnerem do współpracy badawczej i biznesowej, który realizując swoją misję i działania statutowe angażuje się także w liczne działania kulturalne. Mając na uwadze szczególny charakter przedsięwzięcia, jakim jest odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej Politechnika Warszawska wyraziła chęć wsparcia projektu poprzez różnego rodzaju działania o charakterze naukowym.

Współpraca z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dokument listu intencyjnego oraz teczka z godłem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
List intencyjny zawarty między spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. mat. własne

20 sierpnia zawarty został list intencyjny pomiędzy spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozpoczynając tym samym współpracę pomiędzy Spółką a pierwszą uczelnią pozawarszawską. Dokument podpisany został przez Rektora uczelni prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę, zaś ze strony spółki Pałac Saski sp. z o.o. swoje podpisy złożyli Prezesi Jan Edmund Kowalski oraz Robert Bernisz.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to centrum kształtowania i rozwoju przyszłych pokoleń, skupiające wybitnych specjalistów z zakresu m. in. dbałości o dziedzictwo kulturowe oraz konserwacji sztuki, zabytków architektury, zabytkowych układów przestrzennych, zespołów parkowo-ogrodowych, zabytków techniki, a także zabytkowego wyposażenia wnętrz. Dzięki interdyscyplinarności i szerokiemu zakresowi działalności uczelni rozpoczynająca się współpraca z pewnością stanowić będzie istotny wkład w proces realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk

Dyrektor PAN Muzeum Ziemi Anna Piontek i Prezes Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. mat. własne

Swoje wsparcie w procesie odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie zadeklarowało również Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. W liście intencyjnym, podpisanym 9 listopada 2022 przez Annę Piontek, Dyrektor PAN Muzeum Ziemi, oraz Jana Kowalskiego i Roberta Bernisza, prezesów Pałac Saski sp. z o.o., zadeklarowano współpracę w kwestii promocji i upowszechniania nauki oraz ochrony dziedzictwa i odnowy zabytków, a także prowadzenia badań naukowych. Przedmiotem tych ostatnich będą między innymi, znajdujące się w zbiorach Muzeum Ziemi PAN, elementy dekoracji rzeźbiarskiej Pałacu Brühla.

Współdziałanie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Na zdjęciu widać stojących dziekana ks. prof. dr hab. Waldemara Graczyka, rektora ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego oraz prezesów Pałac Saski sp z o.o. Jana Kowalskiego i Roberta Bernisza. Fot. T. Tołłoczko
Od lewej: dziekan ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz prezesi Pałac Saski sp. z o.o., Jan Kowalski i Robert Bernisz. Fot. T. Tołłoczko

Kolejną uczelnią, która wesprze Pałac Saski sp. z o.o. jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 18 maja 2023 roku został podpisany list intencyjny między instytucjami. Uczelnię reprezentował rektor, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, natomiast spółkę prezesi Jan Kowalski i Robert Bernisz. W liście zawarta jest deklaracja woli współpracy i współdziałania, w szczególności w zakresie: prowadzenia badań naukowych, promocji i upowszechniania nauki i sztuki oraz współorganizacji wydarzeń o charakterze naukowym i popularyzatorskim. Celem obu stron jest dbałość o godne upamiętnienie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie istnieje od 1999 roku, ale jego korzenie sięgają czasów Akademii Teologii Katolickiej, w której kadrze zasiadali profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Warszawskiego istniejącego od 1816 roku. Wielkim kanclerzem uczelni został prymas Stefan Wyszyński. W latach 90. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Akademii, co zaowocowało przekształceniem jej w uniwersytet. Obecnie uczelnia kształci 11 000 studentów na 95 kierunkach studiów, posiadając wyspecjalizowaną kadrę akademicką i nowoczesne zaplecze naukowe. Zgodnie ze Strategią Rozwoju UKSW „Misją Uniwersytetu jest prowadzenie badań i kształcenie przyszłych intelektualnych elit dla państwa, świata i Kościoła”.

Współpraca z innymi uczelniami

Przykładem wsparcia szkół wyższych jest również współpraca z Uniwersytetem Warszawskim przy badaniach geofizycznych na terenie Ogrodu Saskiego, które są elementem prac przygotowawczych do odbudowy Pałacu Saskiego.

Podobne dokumenty, będące wyrazem wsparcia odbudowy oraz stanowiące dowód coraz większego zaangażowania w projekt innych instytucji, będą wkrótce podpisywane przez kolejne uczelnie, o czym będziemy informować na bieżąco.

news

Help us rebuild the Saski Palace with your family photos

After analyzing data on the Saski Palace, Brühl Palace and townhouses on Królewska Street found in domestic and foreign archives, we believe that key photos from before 1945 are still waiting to be discovered in private collections. If you have family pictures of these buildings, share them and rebuild 300 years of Polish history with […]

Results of the competition for the rebuilding of Saski Palace

At noon on October 12, 2023, the results of the competition for the development of an architectural and landscaping concept concerned with rebuilding of the Saski Palace, the Brühl Palace and townhouses on Królewska Street in Warsaw were announced. Eleven architectural studios and consortiums participated in this international contest. In the second stage, five of […]
Kolorowa grafika z napisem Odbudować nieodbudowane.

"Rebuilding What Was Lost" Conference Registration

Registration is now open for academics, researchers, and specialists interested in attending the “Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage” conference. The event will take place on September 20 and 21, 2023 in Warsaw. The multidisciplinary “Rebuilding What Was Lost” conference is organized by the Saski Palace company together with […]

CFP for “Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage” Conference

Academics, researchers, and specialists are cordially invited to participate in the international interdisciplinary conference titled “Rebuilding What Was Lost. Current Challenges in Restoring and Reconstructing Architectural Heritage”. The event, which will be held on 20 and 21 September 2023 in Warsaw, is organised by Pałac Saski sp. z o.o. – the company tasked with rebuilding […]

Archaeological works commence at the site of the Brühl Palace

As preparatory work has been completed, an important moment has come – not only for the reconstruction process as such, but also for historians and local history enthusiasts. The Pałac Saski company is starting the first stage of archeological works to be performed on the site of the former Brühl Palace. Excavations will be carried […]

October 2022: first review of the activities of Pałac Saski sp. z o.o.

The process of rebuilding of the western side of Piłsudski Square is being implemented on the basis of the Act on the preparation and implementation of the reconstruction of the Saski Palace, Brühl Palace and townhouses at Królewska Street in Warsaw. The townhouses in question comprise three buildings once located at 6 Królewska Street (the […]