Kontrast
Czcionka
aktualności

Uczelnie wspierają odbudowę Pałacu Saskiego

Odbudowa kluczowych z punktu widzenia polskiej historii i dziedzictwa kulturowego miejsc, takich jak Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ulicy Królewskiej w Warszawie, nie byłaby możliwa między innymi bez wsparcia merytorycznego polskich uczelni. Naszym wspólnym celem jest dochowanie wszelkiej dbałości o szczegóły związane z architekturą odbudowywanych gmachów, zagospodarowaniem zarówno ich wnętrz, jak i otoczenia oraz poszanowanie norm i zasad obowiązujących przy realizacji tego typu inwestycji.

Wsparcie SGGW dla odbudowy Pałacu Saskiego

Od lewej: Rektor SGGW Prof. dr hab. Michał Zasada oraz Prezesi Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o. o. Jan Kowalski i Robert Bernisz podpisują list intencyjny. W tle sztandar uczelni przedstawiający jej godło oraz złoty napis: "W służbie nauki i wyżywienia kraju".
Podpisanie listu intencyjnego z SGGW, 6.06.2022 r. Fot. M. Skwara

6 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego między spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie reprezentowaną przez rektora uczelni, prof. dr hab. Michała Zasadę. W imieniu Spółki swoje podpisy złożyli Prezesi Zarządu Jan Kowalski i Robert Bernisz.

Uczelnia prowadzi działania m. in. z zakresu ekologii, ochrony środowiska miejskiego, arborystyki oraz zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Spółka wraz z uczelnią zadeklarowały wolę współdziałania ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia udzielonego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na rzecz Spółki w ramach prowadzenia działań zmierzających do sprawnej i rzetelnej realizacji inwestycji, w szczególności w zakresie prowadzenia badań naukowych, wydarzeń artystycznych i naukowych, a także współpracy z pracownikami w ramach ustalonych dyscyplin nauki.

Uścisk dłoni Rektora SGGW prof. dr hab.  Michała Zasady i prezesa spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego na tle sztandaru uczelni.
Od lewej: Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada i Prezes spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. M. Skwara

Podczas spotkania Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada zaznaczył, że:

„Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego od lat prowadzi szeroko zakrojone badania naukowe przyczyniające się do wzrostu znaczenia polskiej nauki w świecie, m.in. z zakresu zagospodarowania przestrzeni miejskiej.”

Nawiązując do odbudowy Pałacu dodał:

„Współpraca w zakresie przywrócenia naszemu miastu tak obszernego fragmentu dawnej tkanki miejskiej, realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z najważniejszych miejskich Ogrodów, to szansa na stworzenie w tym miejscu wartościowej, dobrze zorganizowanej przestrzeni dla warszawiaków i turystów czy studentów odwiedzających stolicę.” 

Nadzieję na owocną współpracę wyraził również prezes spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski:

„Ogromnie cieszy nas chęć współpracy i wsparcie ze strony największych polskich uczelni, uznanych ośrodków naukowych i badawczych, takich jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jestem przekonany, że zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów, naukowców, badaczy, ludzi nauki związanych z uczelnią przyczyni się do jak najlepszej realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej, która przeprowadzona zostanie w poszanowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego i naukowego.”

Zaangażowanie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Przy ławie siedzą i składają podpisy pod listem intencyjnym: od lewej Rektor ASP profesor Błażej Ostoja Lniski, prezes zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski oraz członek zarządu Spółki Robert Bernisz
Podpisanie listu intencyjnego z ASP, 20.06.2022 r. Fot. M. Skwara

Kolejny list intencyjny został podpisany 20 czerwca 2022 roku z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje podpisy uroczyście złożyli Rektor ASP prof. Błażej Ostoja Lniski oraz prezesi zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski i Robert Bernisz.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie to najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce - na tle pozostałych wyróżnia się największą liczbą studentów, doktorantów oraz pracowników. Początki jej istnienia sięgają 1766 roku, kiedy to na prośbę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego włoski malarz Marcello Bacciarelli, pracujący wówczas na dworze królewskim, przygotował generalną koncepcję i treść edyktu królewskiego o Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Uścisk dłoni Rektora ASP prof. Błażeja Ostoja Lniskiego i prezesa zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego
Od lewej: Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski i Prezes Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. M. Skwara

Rektor ASP w Warszawie prof. Błażej Ostoja Lniski uzasadnił nawiązanie współpracy w słowach:

„Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oprócz prowadzenia działalności dydaktycznej i artystycznej od lat angażuje się także w różnego rodzaju inicjatywy, również te związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej. Odbudowa Pałacu Saskiego i towarzyszących mu gmachów stanowiąca symboliczne zakończenie powojennej odbudowy Warszawy jest nam bliska również ze względu na umiejscowienie budynków Akademii - znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Piłsudskiego. Jestem przekonany, że odbudowa przyczyni się do dalszego rozwoju tej części miasta, zmieniając ją w centrum życia kulturalnego.”

O kontynuacji wspólnych działań przypomniał prezes Spółki Jan Kowalski:

„Zawarcie listu intencyjnego pomiędzy spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie to kolejny etap współpracy pomiędzy naszymi organizacjami. Cieszę się, że również środowisko artystyczne wspierać nas będzie w naszych działaniach. Wiedza, doświadczenie, a także kreatywność i otwartość zarówno pracowników uczelni, jak i studentów, bez wątpienia stanowić będą cenny wkład w proces odbudowy dawnej tkanki miejskiej. Liczymy, że dzięki tego typu różnorodnym współpracom uda nam się nie tylko odtworzyć historyczne gmachy, lecz także przywrócić ducha tych miejsc.”

Działamy wspólnie z Politechniką Warszawską

Przy stole zasiada rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba oraz prezesi zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski i Robert Cicirko. Następuje podpisanie listu intencyjnego.
Podpisanie listu intencyjnego z Politechniką Warszawską, 1.07.2022 r. Fot. K. Durmaj

1 lipca 2022 do sygnatariuszy listów intencyjnych na rzecz odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego dołączyła Politechnika Warszawska. Dokument został podpisany przez rektora uczelni prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zarembę oraz Jana Kowalskiego i Roberta Cicirko, przedstawicieli zarządu Pałac Saski sp. z o.o.

Politechnika Warszawska jest największą i najstarszą uczelnią techniczną w kraju, na przestrzeni lat wykształciła wielu uznanych specjalistów, między innymi inżynierów i architektów otwartych na potrzeby społeczeństwa. Promuje ideę zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych.

Uścisk dłoni rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Zaremby i prezesa spółki Pałac Saski sp. z o.o. Jana Kowalskiego - obydwaj uśmiechnięci, w tle ścianka Politechniki Warszawskiej m.in. przedstawiająca jej godło.
Od lewej: prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba i Prezes Zarządu Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. K. Durmaj

Uczelnia jest cenionym partnerem do współpracy badawczej i biznesowej, który realizując swoją misję i działania statutowe angażuje się także w liczne działania kulturalne. Mając na uwadze szczególny charakter przedsięwzięcia, jakim jest odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej Politechnika Warszawska wyraziła chęć wsparcia projektu poprzez różnego rodzaju działania o charakterze naukowym.

Współpraca z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dokument listu intencyjnego oraz teczka z godłem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
List intencyjny zawarty między spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. mat. własne

20 sierpnia zawarty został list intencyjny pomiędzy spółką Pałac Saski sp. z o.o. a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, rozpoczynając tym samym współpracę pomiędzy Spółką a pierwszą uczelnią pozawarszawską. Dokument podpisany został przez Rektora uczelni prof. dr. hab. Andrzeja Sokalę, zaś ze strony spółki Pałac Saski sp. z o.o. swoje podpisy złożyli Prezesi Jan Edmund Kowalski oraz Robert Bernisz.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to centrum kształtowania i rozwoju przyszłych pokoleń, skupiające wybitnych specjalistów z zakresu m. in. dbałości o dziedzictwo kulturowe oraz konserwacji sztuki, zabytków architektury, zabytkowych układów przestrzennych, zespołów parkowo-ogrodowych, zabytków techniki, a także zabytkowego wyposażenia wnętrz. Dzięki interdyscyplinarności i szerokiemu zakresowi działalności uczelni rozpoczynająca się współpraca z pewnością stanowić będzie istotny wkład w proces realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk

Dyrektor PAN Muzeum Ziemi Anna Piontek i Prezes Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski. Fot. mat. własne

Swoje wsparcie w procesie odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie zadeklarowało również Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. W liście intencyjnym, podpisanym 9 listopada 2022 przez Annę Piontek, Dyrektor PAN Muzeum Ziemi, oraz Jana Kowalskiego i Roberta Bernisza, prezesów Pałac Saski sp. z o.o., zadeklarowano współpracę w kwestii promocji i upowszechniania nauki oraz ochrony dziedzictwa i odnowy zabytków, a także prowadzenia badań naukowych. Przedmiotem tych ostatnich będą między innymi, znajdujące się w zbiorach Muzeum Ziemi PAN, elementy dekoracji rzeźbiarskiej Pałacu Brühla.

Współdziałanie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Na zdjęciu widać stojących dziekana ks. prof. dr hab. Waldemara Graczyka, rektora ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego oraz prezesów Pałac Saski sp z o.o. Jana Kowalskiego i Roberta Bernisza. Fot. T. Tołłoczko
Od lewej: dziekan ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz prezesi Pałac Saski sp. z o.o., Jan Kowalski i Robert Bernisz. Fot. T. Tołłoczko

Kolejną uczelnią, która wesprze Pałac Saski sp. z o.o. jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 18 maja 2023 roku został podpisany list intencyjny między instytucjami. Uczelnię reprezentował rektor, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, natomiast spółkę prezesi Jan Kowalski i Robert Bernisz. W liście zawarta jest deklaracja woli współpracy i współdziałania, w szczególności w zakresie: prowadzenia badań naukowych, promocji i upowszechniania nauki i sztuki oraz współorganizacji wydarzeń o charakterze naukowym i popularyzatorskim. Celem obu stron jest dbałość o godne upamiętnienie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie istnieje od 1999 roku, ale jego korzenie sięgają czasów Akademii Teologii Katolickiej, w której kadrze zasiadali profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Warszawskiego istniejącego od 1816 roku. Wielkim kanclerzem uczelni został prymas Stefan Wyszyński. W latach 90. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Akademii, co zaowocowało przekształceniem jej w uniwersytet. Obecnie uczelnia kształci 11 000 studentów na 95 kierunkach studiów, posiadając wyspecjalizowaną kadrę akademicką i nowoczesne zaplecze naukowe. Zgodnie ze Strategią Rozwoju UKSW „Misją Uniwersytetu jest prowadzenie badań i kształcenie przyszłych intelektualnych elit dla państwa, świata i Kościoła”.

Współpraca z innymi uczelniami

Przykładem wsparcia szkół wyższych jest również współpraca z Uniwersytetem Warszawskim przy badaniach geofizycznych na terenie Ogrodu Saskiego, które są elementem prac przygotowawczych do odbudowy Pałacu Saskiego.

Podobne dokumenty, będące wyrazem wsparcia odbudowy oraz stanowiące dowód coraz większego zaangażowania w projekt innych instytucji, będą wkrótce podpisywane przez kolejne uczelnie, o czym będziemy informować na bieżąco.

Aktualności

Rozpoczęcie prac archeologicznych na terenie Pałacu Brühla

Po szeregu prac przygotowawczych nadszedł ważny moment nie tylko dla procesu odbudowy, ale i varsavianistów, historyków i miłośników historii Polski. Spółka Pałac Saski rozpoczyna bowiem pierwszy etap działań na terenie dawnego Pałacu Brühla, tym samym wykopaliska zostaną tu przeprowadzone po raz pierwszy od czasów oczyszczenia miejsca z gruzów drugiej wojny światowej. Choć trudno przewidzieć, jakie […]
przestrzeń wystawiennicza, na pierwszym planie po prawej popiersie Jerzego Ossolińskiego bokiem do obiektywu, w tle plansze informacyjne na zielonych ścianach

Pałac Brühla na wystawie „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”

30 maja 2023 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbył się wernisaż wystawy o tytule „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”. Cześć ekspozycji, przygotowana przez spółkę Pałac Saski, poświęcona jest odbudowywanemu w Warszawie Pałacowi Brühla, który powstał w XVII wieku i znany był wówczas jako Pałac Ossolińskich od nazwiska swego pierwszego właściciela – Jerzego Ossolińskiego, […]
Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego na tle sceny z nazwą wydarzenia na zielonym banerze na górze sceny.

Święto Ogrodu Saskiego: najstarszy park publiczny w Polsce pełen muzyki i atrakcji retro

W ostatnią sobotę maja alejki warszawskiego Ogrodu Saskiego wypełnił klimat dwudziestolecia międzywojennego, czyli ostatnich chwil, w których można było w pełni cieszyć się Pałacami Saskim i Brühla. Uczestnicy 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego próbowali swych sił na bicyklach, podziwiali przedmioty, którymi posługiwali się dawni szewcy, rymarze, fryzjerzy czy lekarze, a na koniec dali się ponieść […]

Program 2. edycji Święta Ogrodu Saskiego

Zapraszamy na 2. edycję Święta Ogrodu Saskiego w Warszawie w sobotę 27.05.2023 r. w godz. 10:00-20:30 – wstęp wolny. 10:00 – parada otwarcia Święta Ogrodu Saskiego – start przy SP nr 75 (ul. Niecała 14) 10:00 – 15:00 – NIEMAPA: tworzymy makietę Ogrodu Saskiego – warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat, scena nad sadzawką […]

2. edycja Święta Ogrodu Saskiego już w sobotę

Już w sobotę 27 maja 2023 r. o godzinie 10:00 rusza druga edycja Święta Ogrodu Saskiego. W przeciągu całego dnia, w przestrzeni ogrodu ponownie zobaczymy przedwojenne stroje, zabytkowe auta i eksponaty oraz usłyszymy dawne przeboje w wykonaniu solistów jak i orkiestr dętych. Jak na wydarzenie rodzinne przystało, nie zabraknie także zabaw i warsztatów dla dzieci. […]

Międzynarodowa konferencja naukowa „Echoes of Antiquity”

Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń na wystąpienia naukowe podczas międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej „Echoes of Antiquity” organizowanej przez Uniwersytet Warszawski, Muzeum Łazienki Królewskie i Pałac Saski sp. z o.o. Konferencja odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2023 r. w Warszawie i dotyczyć będzie recepcji antyku. To już druga edycja konferencji, której celem jest integracja środowiska badaczy tradycji antycznych […]

Publikacja ogłoszenia o konkursie na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej

27 marca 2023 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED) ogłoszenie o konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji polegającej na odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Tym samym rozpoczął się etap kwalifikacyjny, do którego zgłaszać mogą się podmioty zainteresowane udziałem w konkursie. […]

Rusza konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej

Rozpoczyna się kolejny etap inwestycji odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. 22 marca 2023 r. przesłane zostały do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (TED) materiały dotyczące konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12 w Warszawie. Po publikacji operator […]
Grafika z czterema postaciami wyciętymi z dawnych zdjęć i rycin, które wyłaniają się sponad kolumnady Pałacu Saskiego. Nad nimi napis odkryj Pałac Saski.

Strona „Odkryj Pałac Saski” nominowana do Mobile Trends Awards

Niezwykła historia Pałacu Saskiego przedstawiona w formie nowoczesnej opowieści multimedialnej otrzymała nominację w konkursie Mobile Trends Awards. Strona odkryjpalacsaski.pl została przygotowana przez Pałac Saski sp. z o.o. we współpracy z Polskim Radiem. Głos w tym prestiżowym konkursie można oddać do 16 lutego 2023 r. Dzieje Pałacu Saskiego w cyfrowej opowieści Historia Pałacu Saskiego została okrutnie […]
Na pierwszym planie rysunku osoby spacerujące w Ogrodzie Saskim. W tle cukiernia Semadeniego.

„Nasza Paryska” – cukiernia z przedwojennego Ogrodu Saskiego w piosence

Czas na premierę ostatniej odsłony projektu muzycznego „Kuplety Warszawskie 2.0”. Zapraszamy do wysłuchania muzycznej walentynki, którą przesyła Marta Zalewska, autorka utworu „Nasza Paryska”. „Gdzie jest nasza Paryska?” Wybudowana w pierwszej połowie XIX wieku kamienica przy ul. Królewskiej 10 była dla miłośników słodkości jednym z obowiązkowych do odwiedzenia punktów na mapie przedwojennej Warszawy. W przylegającej do […]